Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Pamiatky

PAMIATKY A ZAUJÍMAVOSTI 

                                              

Kostolík sv.Imricha-pôvodne kaplnka postavená panstvom  Zay  z Uhrovca s oltárom z roku 1480. Kaplnka bola prestavená  na kostolík až niekedy po r.1860, pretože v tom roku bola pri kaplnke ešte drevenná zvonica s dvoma  zvonmi. Pôvodný oltár z kaplnky je hodnotná umelecká pamiatka stredoslovenskej proviniencie, dnes zreštaurovaný v zbierkach Trenčianskeho múzea.

 

 

Evanjelický kostol

- bol postavený v roku 1827ako tolerančný kostol bez veže z dobročinnosti rodiny Zay z Uhrovca a cirkevného zboru. Veža bola pristavená v roku 1935, kedy boli nadobudnuté aj tri zvony a v r.1956 bol postavený nový oltár.

 

 

 

                               

Kaštieľ - bol postavený v roku1865, keď nájomcom Zayho majetkov v Podlužanoch bol August Schumacher. Potom v ňou býval ďalší nájomca Zayho majetkov Alexander Pfitzner a po jeho smrti jeho zať Alexander Schwarzer. Od r. 1934 bol majiteľom Josef Janeček, vykonávateľ Vršovickej záložnej banky Praha, ktorý bol poverený rozpredať zadĺžený Zayovský majetok. Po znárodnení od r. 1948 až do r. 1995 v kaštieli boli kancelárie JRD, Poľnohospodárske učilište a Materská škola. R. 2002 odpredal Alexej Janeček kaštiel firme Triam, ktorá tam má sídlo, sklady a výrobné haly. Vzhľad budovy a okolitý park ostali zachované.                                              

Rákocziho dub - chránený strom - 300 až 400-ročný solitér duba letného rastúci nad obcou. Podľa legendy počas protihabsburgského povstania na prelome 17. a 18. storočia František II. Rákoczi mal pod týmto dubom svoj hlavný stan,
odkiaľ v r. 1708 riadil boje v okolí Bánoviec nad Bebravou a Trenčína. Údajne si František Rákoczi vybral toto miesto pre jeho výhodnú polohu a naviac tam rástol osamotený obrovský košatý dub, pod ktorým mohol pripravovať svoje výpravy a bitky. Odvtedy má dub pomenovanie Rákocziho dub.


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka