Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Z histórie

Z histórie

 
     Hoci údolie riečky Bebravy bolo podľa archeologických nálezov už v mladšej dobe kamennej, náhodné nálezy kanelovanej keramiky dokazujú, že aj územie Podlužian bolo osídlené už v eneolite.

     Prvá zachovaná písomná zmienka o obci je až  z r.1295 ako súčasť uhrovského  panstva. Názov obce vznikol pravdepodobne zo situovania obce pod luhami-mokrými lokalitami okolo Bebravy.      

     Podlužany boli obilnicou uhrovského panstva a svoj poľnohospodársky charakter si zachovali dodnes.V dnešnom chotári obce boli pôvodne tri osady - dvoje Podlužany a Zlobina, ktorá časom zanikla a od r.1828 ostala úplne opustená. V jej chotári ostal iba panský majer, neskôr tam JRD vybudovalo dobytkársku farmu a je tam ťažba dolomitu so stavebnou výrobou.       

     V roku 1496 bola obec povýšená na mestečko, keď kráľ Vladislav udelil Podlužanom kráľovské výsady na konanie dvoch jarmokov ročne. Tieto však boli na veľké protesty Bánoviec okolo roku 1506 zrušené. Na prelome 17. a 18. storočia mal vodca protihabsburgského povstania František Rákoczi nad obcou svoj hlavný   stan,   odkiaľ   riadil boje v okolí Bánoviec nad Bebravou a Trenčína. O prvej škole v Podlužanoch sa zmieňuje kronika ev.a.v. cirkevného zboru už v r. 1597, písomne ju však môžeme doložiť až od r. 1781.  Bola to evanjelická škola, do ktorej chodili všetky deti bez rozdielu vierovyznania.

      V  roku 1835  dal  Karol  Zay  vybudovať  v  obci cukrovar (prvý v  Trenčianskej  župe),  ktorý  po   čase  vyhorel  a  na  jeho  troskách v roku 1868 postavili liehovar, keď predtým v roku 1865 bol postavený kaštieľ.  V roku 1914 bola sprevádzkovaná úzkokoľajná železnica z  Horných  Ozoroviec  cez  Podlužany  až  do  Timoradze. V roku 1935 bola obec zelektrifikovaná. Počas druhej svetovej vojny sa občania aktívne zapojili do protifašistického odboja. JRD bolo založené už v r. 1948 a v obci pôsobilo do r. 1965 aj poľnohospodárske učilište.V Zlobinách do šesťdesiatych rokov 20. storočia bola krátko chovateľská   stanica   koní   Štátneho   plemenárskeho   ústavu z Topoľčianok.V roku 1972 bol dokončený Ponitrianský skupinový vodovod a spílená  pre obec typická topoľová alej vedľa cesty. 

     V roku 1989 bol dokončený vodovod, v roku 1992 zavedená káblová televízia a v r. 1999 bola obec splynofikovaná.

 

720. výročie obce - link na video youtube - http://www.kulturabn.sk/1201-720-vyrocie-obce-podluzany


 

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka