Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Cirkevný život

Začiatky cirkevného života

     Začiatky cirkevného života v našej obci siahajú do 11. až 12. storočia. V slatinskej doline boli v stredoveku len dva kostoly,  a to v Slatine a v Timoradzi. V r.1054 došlo k rozdvojeniu kresťanskej cirkvi na západnú rímskokatolícku a východnú gréckokatolícku - pravoslávnu. V 16. storočí vznikol tretí hlavný smer - protestantizmus.
      V Podlužanoch až do reformácie  katolíci patrili do farnosti v Dežericiach. V Timoradzi bol drevený kostolík už v 13. storočí, dokumenty sa však zachovali až od roku 1501 v súvislosti       s výstavbou murovaného kostola bez veže. Tento kostol užívali evanjelici od roku 1569 do roku 1673, keď bol vrátený katolíkom. Po prijatí reformácie v Podlužanoch od roku 1569 mali záštitu nad evanjelickou cirkvou uhrovskí hradní páni Zayovci. Nebol tu však kostol, a preto Zayovci poskytovali miestnosti v panských budovách, ktoré si evanjelici prispôsobovali na modlitebne. V roku 1811 si evanjelici zriadili modlitebňu v panskej sýpke.
     Veľkú úlohu na rozdvojení cirkvi medzi poddanými uhrovského hradného panstva mala skutočnosť, že ostrihomský arcibiskup kardinál Leopold Kollonič adoptoval v roku 1722 mladého 17-ročného Ladislava Zaya. Ladislav prijal aj katolícku vieru a oženil sa s Máriou Eleonórou Kolloničovou. Po otcovej smrti zdedil polovicu Zayovského panstva, ktoré sa tak v polovici         18. storočia rozdelilo medzi Zayovcov a Kolloničovcov. Poddaní patriaci Zayovcom zostali evanjelikmi a poddaní patriaci Kolloničovcom sa stali katolíkmi. V tomto období,
v roku 1723 bola postavená kaplnka, pre veriacich rímsko-kat. cirkvi, ako príspevok rodu Zay pre poddaných panstva Kolloničovcov. Kaplnka bola zasvätená pamiatke sv.Imricha. V roku 1860 bola pristavená veža a v rokoch 1930-1940 sakristia. 
     V roku 1820 bolo v Podlužanoch 164 katolíkov, 265 evanjelikov a traja židia. Pod záštitou Zayovcov bol v roku 1827 postavený evanjelický kostol, ktorý však ešte nesmel mať vežu. Veža bola pristavená k pôvodnému kostolu až v roku 1935. 


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
ÚvodÚvodná stránka